Status: Standard | Data Sheet: pdf link image   | RoHS Compliance: Rohs Compliant
Features
• Smart measuring system
• Combined with our intelligent algorithms, the probe adopts easily to the environment
• High accuracy and stable zero point
• Integrated pump, no calibration with NH3 gas needed
•  No Temperature and Humidity impact, No EMC interference
• 5 – 12VDC Power supply, RS485 (ModBus) Output signal
• Sensor automatic fault check
Description:
Part Number:
NH3-500-PROBE
Manufacturer:
SGX Sensortech
Gas:
Ozone
Scientific Name:
O3
Measurement Range:
0 to 500 ppm
Sensor Resolution:
0.1 ppm