Part number MKW20-48D12M Product Type Medical DC/DC Converter from Manufacturer MINMAX Technology
Status: Standard | Data Sheet: pdf link image   | RoHS Compliance: Rohs Compliant
Part Number:
MKW20-48D12M
Manufacturer:
MINMAX Technology
Total Power:
20 W
Nominal Input:
48 VDC
Output 1:
-12 VDC
Output 1:
0.84 A
Isolation:
4200 VDC
Package Type:
2x1
V(in) Min (VDC):
36
V(in) Max (VDC):
75
% Typ Efficiency:
88
Operating Temp. Max:
58 °C
Length:
2 in
Width:
1 in
Height:
0.47 in