Status: Standard | Data Sheet: pdf link image   | RoHS Compliance: Rohs Compliant
Features:
  • No port or threaded process fittings
  • Linearity: ±0.25% FSO (BFSL)
  • Total Error Band: ±1% FSO
  • I2C interface protocols
  • 14-bit I2C output
  • Absolute and gauge pressure
  • Pressure Ranges: 2.5 psi (17 kPa) to 300 psi (2068 kPa)
Description:
Part Number:
NPI-19A-015G2
Manufacturer:
NovaSensor, a Division of Amphenol Advanced Sensor
Pressure:
15 PSI