Status: Standard | Data Sheet: pdf link image   | RoHS Compliance: Rohs Compliant
Features:
  • Constant Voltage Excitation
  • Pressure ranges from 15 psi to 300 psi
  • Available is vented Gauge and Absolute pressure Ranges
  • 316L Stainless Steel, Isolated pressure sensor
  • Available with a 1/4 NPT, 1/4 NPT, or a weld ring
Description:
Part Number:
NPI-19J-100GV
Manufacturer:
NovaSensor, a Division of Amphenol Advanced Sensor
Pressure:
100 PSI
Pressure Reference:
Gauge
Pressure Connection:
1/8 NPT
Electrical Connection:
Ribbon Cable
Supply Type:
Constant Voltage
Sensing Technology:
MEMS
Accuracy:
0.1 ± %
Wetted Material:
316L SS
Electrical Output:
100 mV